Notice: Undefined index: adress in /3w/wz.cz/p/pc-solutions/view_article.php on line 26
PC-SOLUTIONS.CZ | ČLÁNEK | Úvod do OOP Java


ČLÁNEK

Andrej Niesner
1
2 minuty

Úvod do OOP Java

Java patří mezi vyšší, objektově orientované programovací jazyky a je označován za jeden z nejsložitějších. Java se také řadí mezi takzvané kompilované programovací jazyky, které je potřeba nejprve vložit do překladače (kompilátoru) a potom zkompilovat.

 

Jak již titulek napovídá, tento programovací jazyk je zpravidla Objektově orientovaný, což znamená, že se zde již musí vytvářet objekty komplexně, a zdrojový kód musí dodržovat oproti imperativním formám programovacích jazyků určitou formu zápisu (syntaxe).

 

Kompilátor Javy

Existuje několik vývojových a zároveň kompilačních prostředí pro programovací jazyk Java. My si zde zmíníme pouze dvě nejznámější z nich:

 

Eclipse - jedná se o Open source platformu vývojového prostředí, která zahrnuje Java kompilátor.

NetBeans IDE – další vývojová platforma pro jazyk Java, která je ovšem Open source teprve od verze 8.0.

 

V našich článcích budeme pracovat s platformou NetBeans IDE, jelikož je přehledná, čistá a má příjemné uživatelské prostředí.

Odkaz ke stažení NetBeans naleznete zde.

Stačí pouze vybrat správnou verzi na Váš operační systém.

 

Knihovny v Javě

V téměř každém programu, ve kterém se nacházejí nějaké objekty a metody (funkce), se musí nacházet také knihovny (importy), které tyto objekty a metody mohou zavolat.

Pokud byste náhodou měli v plánu psát graficky rozmanitější programy, existují případy, kdy je potřeba určité typy knihoven dodatečně stáhnout a manuálně doinstalovat. To bychom si postupněji rozvedli v následujících dílech.

 

Základ syntaxe Javy

 

Java má velmi specifickou syntaxi, která je vzhledem k množství funkcí a rozmanitosti svého kódu oproti například jazyku PHP velmi zdlouhavá. Viz příklad níže:

 

class HelloWorld {
    public static void main(String[] args) {
        System.out.println("Hello, World!"); 
    }
}

Výše zmíněný kód slouží pouze jako představa pro základní syntaxi kódu a má za úkol vypsat na obrazovku text „Hello world“, bez jakýchkoliv grafických úprav.

 

To je pro tuto kapitolu vše. Příště si ukážeme zdrojový kód jednoduchého programu, který si popíšeme.

JavaNávodNetBeansSyntaxeOOP
Cookies
V souladu s vaším potvrzením používáme cookies soubory, abychom Vám mohli nabídnout co nejvhodnější obsah.
Zpět nahoru